Największe umysły świata zmagają się z problemem, przed którym stają gracze Ropy z Catanu, jednej z naszych Zielonych Gier. Jak gospodarować złożami ropy naftowej? Czy jest możliwa gospodarka bez ropy? Jak długo Ziemia wytrzyma tak intensywną eksploatację? Czy musimy wybierać pomiędzy troską o klimat a rozwojem ekonomicznym?
Kilka dni temu naukowcy i ekonomiści zrzeszeni w The Earth Ligue ogłosili: 75% odkrytych złóż paliw kopalnych musi pozostać w ziemi! W innym przypadku ludzkość czeka katastrofa klimatyczna. Jesteśmy już bowiem bardzo blisko przekroczenia „limitu bezpieczeństwa” ustalonego przez rządy państw – zostały nam tylko 2 stopnie Celsjusza. Rok 2015 to zdaniem naukowców „ostatni dzwonek” do działania. Jeśli teraz nic nie zrobimy, do 2100 roku temperatura podniesie się o 6 stopni, co stwarza zagrożenie porównywalne z 10 tysiącami katastrof lotniczych dziennie. Aby uniknąć tego gigantycznego ryzyka, już w ciągu najbliższych 10-15 lat musimy znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Dodajmy, że Liga Ziemi nie jest jakąś samozwańczą grupą aktywistów. W jej skład wchodzą m.in. Nicholas Stern, autor wpływowych raportów na temat ekonomiki zmian klimatycznych, Hans Joachim Schellnhuber, badacz klimatu i jednocześnie doradca Angeli Merkel oraz Jeffrey Sachs, jeden z najbardziej znanych ekonomistów świata (był m.in. doradcą ekonomicznym „Solidarności”).
Sprzymierzeńcem naukowców jest papież. Franciszek dostrzega powiązania pomiędzy niebezpieczeństwami zmian klimatycznych, społecznym wykluczeniem i ekstremalną biedą. Dlatego apeluje: Zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka to naukowo potwierdzona rzeczywistość. Zdecydowane działania na rzecz ograniczenia tego zjawiska to moralny i religijny imperatyw dla ludzkości.
Tymczasem wielu polityków wciąż bagatelizuje problem, a niektórzy wręcz zbijają kapitał polityczny walcząc o utrzymanie lub zwiększenie limitów emisji dla swoich krajów. Może jednak słowa Baracka Obama, wypowiedziane z okazji Dnia Ziemi, zwiastują nowe podejście przywódców: Nie możemy dłużej zaprzeczać problemowi zmian klimatu ani go ignorować. Ale politycy mają to do siebie, że lepiej działają pod presją obywateli. Dlatego zachęcamy do podpisania The Earth Statement: http://earthstatement.org/statement/.